a

a

niedziela, 27 września 2015

Krwawy Superksiężyc


Nie będę zbyt oryginalna pisząc dziś o księżycu, ale też wcale mi na tym nie zależy ;)

Miesiąc, Luna, Selene, czy też bardziej nowocześnie- Srebrny Glob, to naturalny satelita Ziemi i piąty co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym. Księżyc to jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i na którym wylądowali ludzie. Według Wikipedii do tej pory na księżycowym globie stanęło 12 osób.
Od najdawniejszych czasów księżyc przyciągał uwagę ludzi (i wilkołaków- no, ale to jest oczywiste ;). Swoim rytmem stawania się, rodzenia i umierania – wydawał się podlegać tym samym prawom, co człowiek. Prawdopodobnie ta cecha sprawiła, że Księżyc stał się tak powszechnym przedmiotem kultu religijnego. Słowianie oddawali mu cześć jako Chorosowi, Grecy nisko kłaniali się Selenie, a Rzymianie- Lunie.

Jak wiadomo, każdej nocy księżyc ma odrobinę inny kształt. Od cieniutkiego rożka, poprzez pełnię, do kolejnego cienkiego rogalika. Poszczególne fazy księżyca decydowały o pracach gospodarczych i codziennych czynnościach.
Księżyc w pierwszej fazie jest młody, rozpoczyna swój wzrost, wpływa na kondycję roślin, zwierząt i ludzi, i z tego względu cieszył się sympatią. Wierzono, że w czasie nowiu dobrze sadzić drzewka, bo przyjmują się i idą w górę. Należało strzyc owce, bo wełna mocniej i szybciej rośnie. Gospodarze wiedzieli, że rozpoczynać budowę powinno się zawsze w okresie nowiu, najlepiej w marcu, w czasie przybywania księżyca. W zakresie medycyny ludowej ten czas jest odpowiedni dla zbierania ziół leczniczych. Panny zrywały majeranek, aby po odpowiednim zastosowaniu pozyskać wzajemność ukochanego. Innym sposobem na wzbudzenie miłości było wołanie do księżyca imienia tej osoby, przez trzy kolejne dni ;) Przy nowiu należało też trzykrotnie potrząsnąć sakiewką i wypowiedzieć zdanie: Aby zawsze była pełna ;)
Były także czynności, których należy zaniechać. W tym czasie nie należy siać, bo zboże zarośnie chabrami. Nie należy ścinać słomy i siana, bo bydło i tak nie będzie tego jadło. Należało także zaniechać wyrzucania obornika, bo na takim nawozie plon nie urodzi się zbyt obfity.

W czasie pełni następuje pomnażanie i wzrost, ale może to dotyczyć także negatywnych zjawisk, dlatego istnieje bogaty spis zakazów i nakazów. Przed pełnią i w czasie pełni dobrze jest orać pole i siać zboże. Siać lub przesadzać rośliny, bo wtedy dobrze rosną, sadzić ziemniaki, rozpoczynać sianokosy, ścinać drzewa do budowy, bo wtedy są zdrowe, wprowadzać się do nowego domu i dokonywać zakupu inwentarza. Podczas pełni warto wybrać się na grzyby, bo lasy obfitują wówczas w dorodne okazy.
Pełnia księżyca wpływała też na zabiegi kosmetyczno-medyczne. Kobiety o małych piersiach wystawiały je na światło pełni Księżyca, sądzono bowiem, ze wówczas szybciej rosną. Podczas pełni szybciej rosną również włosy, paznokcie, szybciej działają wszelkie kuracje upiększające. Jest to także dobry czas na pozbywanie się niektórych chorób, na przykład brodawek. Wystarczy potrzeć ręce lub inne zainfekowane części ciała, i wystawić je na działanie księżycowego blasku ;) 
Związki małżeńskie powinno się zawierać w czasie pełni, bo zapewnia to obfitość szczęścia. Jeśli urodzi się w tym czasie dziecko, będzie pełne rozumu, sprytne, bystre, a jeśli przestanie się karmić piersią to dzieci będą zdrowe i pełne na twarzy, choć według innych przekazów będą miały uroczne oczy, cokolwiek to znaczy. Wierzono też, że podczas pełni potęgują się choroby nerwowe i psychiczne: epilepsje, obłędy, napady szału.

W czasie ubywania księżyca podejmowano czynności, które wykonywane w tym momencie będą podobnie ukierunkowanie, czyli pranie, bo brud ustępuje, wymiatanie nieczystości, pielenie ogródków, czyszczenie zabudowań gospodarczych i odrobaczanie zwierząt. Z podobnego powodu był to czas na podejmowanie leczenia wszelkich chorób.

Zaćmienie księżyca to zjawisko dużo rzadsze niż zaćmienie słońca. Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawią się: Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob może się w nim schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić. Tegoroczne całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli oglądać — w całej Polsce — dzisiejszej nocy (z niedzieli na poniedziałek 27 na 28 września). Astronomiczne zjawisko rozpocznie się kilka minut po godz. 2 w nocy, a zakończy około godz. 6.30. Maksymalny moment zakrycia przypadnie na 5:23. Tegoroczne zaćmienie będzie jednak wyjątkowe. Tego dnia poza zaćmieniem będziemy mieli tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdzie się on najbliżej Ziemi. Księżyc zyskuje miano Superksiężyca — obserwatorom wydaje się bowiem, że jest ponad 10 proc. większy niż zwykle. Zaćmiony Superksiężyc nabierze również wyjątkowego koloru. Nie zniknie całkowicie, bo będzie miał krwistoczerwoną barwę. Tej nocy nie dość, że Księżyc będzie czerwony i zaćmiony, to dodatkowo większy niż zwykle. Tym bardziej warto wstać przed wschodem Słońca i zobaczyć zaćmienie, bo następna okazja, aby zobaczyć Superksiężyc podczas zaćmienia będzie dopiero w 2033 roku.


Nie wiem, jak Wy, ale ja nastawiam budzik ;)

Ps.- 28.09. Składam oficjalny protest. Wytarabaniłam się z łóżka o koszmarnej godzinie 4.30. Zaopatrzyłam w sprzęt fotograficzny, a nawet nagrywający. Z głębin szafy wyszperałam ciepły, polarowy koc. Wyszłam przed dom- nic. Wyszłam na łąkę- nic. Na niebie tylko cienie i gęste tumany mgły. To skandal normalnie! Wybory do parlamentu nawet się jeszcze nie zaczęły, a KTOŚ już zarąbał Księżyc! Ponownie!

7 komentarzy:

 1. Mnie obudzi Czajnik jak zwykle, więc spoko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie! Chodźcie do Kurnika, są fotki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Matko, a ja zawsze myslałam, że w czasie pełni nie rosną grzyby!! Jaka strata!!
  Jeszcze niektórzy w czasie pełni nie mogą spać, ale to nie ja. Śpię w każdym, dowolnym miejscu i czasie. Własnie już zmykam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co Ty Mnemo- spać o 14.53? ;)
   Hm... jak sie ten cholerny zegar w blogerze nastawia?

   Usuń