a

a

czwartek, 30 stycznia 2020

Ewolucja

Dziwię się. 
Podobno ewolucja to proces ciągły i nieodwracalny. Proces zmian zachodzących w czasie. Doskonalenie się i rozwój. Rozwój nie przypadkowy, nie dowolny, lecz dostosowawczy. Samo słowo pochodzi od łacińskiego evolvere- rozwijać, wydawałoby się więc, że z głupich stajemy się mądrzejszymi, z brzydkich piękniejszymi, zyskujemy na atrakcyjności, z łatwością dostosowujemy się do każdych warunków, potrafimy przewidywać, wyciągać wnioski i tak dalej. 
Takie to niby proste i oczywiste! Patrzę jednak dookoła i dziwię się. Wydaje mi się, że ewolucja nagle zmieniła bieg i wpadła w jakieś patologiczne koleiny. Jeszcze trochę, a przestaniemy się ze sobą komunikować- już teraz wracamy do pisma obrazkowego i maksymalnych skrótów. Przestajemy się rozumieć, słuchać wzajemnie, logicznie myśleć- Jezu, przestajemy w ogóle myśleć! Bez Internetu nie potrafimy już funkcjonować. Wszystkie wątpliwości wyjaśnia nam Google, błędy poprawia e-słownik, media społecznościowe mówią nam co oglądać, czego słuchać, czym się interesować. Sama głupieję. Ostatnio musiałam policzyć na kalkulatorze ile właściwie mam lat. Kurde, wyszło mi za dużo...;)

Zabijamy dziki, bo roznoszą choroby, którymi pewnie zaraziły się żerując na naszych śmieciach. Wycinamy drzewa atakowane przez plagę korników, a w ich miejsce sadzimy leśne monokultury. Panikujemy czytając o coronavirusach, po czym jedziemy do Chin, bo kilka miesięcy temu wykupiliśmy przecież wycieczkę, a lepiej odchorować, niżby miało się zmarnować. Jeśli tak będzie dalej, w końcu z powrotem wejdziemy na drzewa, pod warunkiem oczywiście, że jakieś drzewa na naszej biednej planecie jeszcze zostaną.

Z drugiej strony, ewolucja to przystosowanie się do panujących aktualnie warunków. A jakie mamy warunki? Ludzie „myślący inaczej” są szykanowani lub wyśmiewani. Wszechobecne media robią nam z mózgów papkę. Wystarczy przejrzeć program telewizyjny: Głupi i głupszy, Psychol, Mordercza opona, Martwica mózgu... Matko, i to wszystko jednego dnia!!! Jeżeli ktoś pozostanie normalny po obejrzeniu którejś z tych propozycji, to szacun! Serio!Jeśli z góry i dołu bombardowani jesteśmy głupotą, jeśli z prawa i lewa otacza nas ciemnogród, to naprawdę ewolucja ma trudny orzech do zgryzienia. Więc może zacznijmy przeć w tył? Zatrzymajmy maszyny i cała wstecz! Odwróćmy nieodwracalne prawo natury i cofnijmy się w rozwoju. Zacznijmy samodzielnie myśleć. Rozwiązywać krzyżówki bez pomocy komputera, liczyć bez kalkulatora, czytać, rozmawiać, słuchać, wyciągać wnioski...

Ech, rozmarzyłam się...

14 komentarzy:

 1. Ponoć historia kołem się toczy, może jeszcze się uda? Elektronika pożre sama siebie i będziemy musieli zauważyć, że można inaczej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś, kiedyś powiedział, że nie wiadomo czym będziemy walczyć w następnej wojnie światowej, ale kolejna odbędzie się na kije i kamienie. Całkiem możliwe...

   Usuń
 2. Nie bylabym tak optymistyczna jak Ewa2, moim zdaniem jest za pozno i procesu nie da sie powstrzymac. Cywilizacyjny waz zaczal zzerac wlasny ogon. I dobrze, niech ludzkosc wyginie, jest jedynie nieudana mutacja genetyczno-cywilizacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Musze Was pocieszyc, tylko czesc ludzkosci "ewoluuje" w ten sposob. Czesc nadal siedzi na drzewie, nawet jak juz z niego zeszla.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest ten wyjątek, który potwierdza regułę. Z drugiej strony nie wiadomo czy właśnie oni nie wygrali w tej całej ewolucji. Siedzą na drzewach, wpierdzielają banany i mają na wszystko wywalone.

   Usuń
 4. Mariolka,też jestem dobrej myśli i się rozmarzam.
  Wiesz dlaczego?
  Bo arkę Noego budowali amatorzy a Titanica profesjonaliści.Tak se myślę,że mądre ludzie to już byli.
  Wczoraj posłuchałam jak nas na każdym kroku z wyrafinowaniem szpiegują:
  https://www.youtube.com/watch?v=JxpVIXN0kWg
  Powinno się natychmiast przywrócić w szkołach logikę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hanno- Świetna marynistyczna konkluzja ;)
   A logika w samej szkole to za mało. Co z tego, że kilka godzin w tygodniu zmusi się młodzież do myślenia, skoro pozostały czas spędzą na idiotycznych grach. Zastrzeli potem taki gówniarz matkę, lub kumpla i będzie zdziwiony że się nie restartują. Albo skoczy z dachu, a następny level okaże się niemożliwy. Dzieciakom zatarła się granica pomiędzy światem realnym i wirtualnym. Ot, rozwój...

   Usuń
 5. No;)
  Taki humor,nie wiem bardziej abstrakcyjny czy czarny.
  A logika może by ich naprowadziła na właściwy kurs.Tak se marzę,znów..

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio z J. wspominalismy dawne czasy, nie potrzeba wojny, wystarczy duza awaria prądu i jesteśmy w czarnej dupie doslownie i w przenośni, a mlode pokolenie z braku samodzielnego myslenia i braku dostepu do internetu totalnie nie wiedzialaby co robić .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiś czas temu wzieło mnie na romantyczny wieczór. Zgasiłam światło, zapaliłam świeczki, odpaliłam kominek, takie tam. Wpada z dworu do pokoju przerażony synuś: mamo, co to! Prądu nie ma? A ja nie zapisałem pliku w kompie!Długo musiałam go przepraszać za narażenie na taaaki stres, hrehrehre!

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Czasem nachodzi jakaś gorzka refleksja, a pisanie jest dla mnie najlepszą odtrutką...
   Pozdrawiam również ;)

   Usuń